Vítejte na mém webu

 

Státnice aneb jak se stát bakalářem

Bc. Šárka Bajzíková

 

Většina vysokoškolsky vzdělaných lidí mi dá za pravdu, když řeknu, že státnice jsou pouhou fraškou, která ukončuje ty roky trápení, které jsme se před lety sami rozhodli podstoupovat. Na začátku stála ona ušlechtilá touha získat od života trochu víc. Nebýt pouhý průměr. Mít lepší plat, lepší práci, vyšší postavení, vytrhnutí ze stereotypu, poznat kopec nových lidí se stejně fantasmagorickými ideály jako vy a hlavně, mít už konečně ten proklatý titul v kapse.

 

Na známky se sice nehrajem, ale kdyby to šlo se samýma jedničkama, vůbec by to nebylo na škodu. Jenže on se v průběhu studia skoro vždy najde nějaký blbec, který se zeptá na nějakou záludnou otázku, kterou buď vůbec nepochopíte nebo na ni neznáte odpověď, což se snažíte zamaskovat všemi možnými způsoby. Třeba tak, že požádáte o zopakování otázky, nebo že zopakujete otázku vy sám abyste se ujistil zda ji správně pochopil, nebo budete dělat že přemýšlíte a vydávat ze sebe zvuky typu „ehm“ a „ááá“ a doufat, že tato slovní vata odvede pozornost od podstaty věci, nebo se budete snažit odvést pozornost od dané otázky povídáním o něčem úplně jiném a nebo narovinu přiznáte, že vlastně nemáte vůbec tušení, na co se vás zkoušející ptal. Samozřejmě toto přiznání znamená vaše osobní selhání, které vás nezřídka oddělí od toho hezky vypadajícího červeného diplomu, na jehož výsledky se ale stejně nikdy nikdo neptá.

 

Zkoušky jsou boj a státnice jsou pak boj několikanásobný, protože na tom popravišti vašich osobních dějin je o několik zkoušejících víc. Do posledního okamžiku doufáte, že papírky s čísly, které si budete tahat a které určí váš další úspěch či neúspěch budou alespoň trochu průhledné, a že by k vám osud po těch letech krutého týrání mohl být konečně alespoň trochu shovívavý nebo dokonce snad i milosrdný. Přátelé, chci vás ujistit, že se tak nestane, pokud zrovna neoplýváte nadpřirozenýma schopnostma, nemáte dlouhé černé vlasy a nepocházíte z Jižní Moravy. Proč? To nevím, ale je to tak. Jediný tip, který mi to černovlasné stvoření z Jižní Moravy dalo, bylo: „Soustřeď se na čísla, která si chceš vytáhnout!“ Já se sice soustředila, ale asi špatně. Navíc nejsem černovlasá, a mým domovem je sice Morava, ale Severní.

 

Cesta k vytouženému titulu je strastiplná a trnitá. Na jejím konci se však dostaví blažený pocit a všechna ostatní dramata se budou zdát jako prkotiny v porovnání k tomu, že jste právě pokořili pomyslný akademický Everest.

 

Jelikož je červen za mnou, mohu čestně prohlásit, že euforie z úspěšně složených státnic trvala celých pět hodin, a to od vyhlášení výsledků až po ukončení čtyřhodinové zpáteční cesty domů. Jenže bude mi tohle stačit? Co je to vlastně ten bakalář? Zní to totiž skoro jako popelář. Tak tohle jsem chtěla? Kvůli tomu jsem se tři roky dřela? Abych zažila pouhých pět hodin osobní slávy?

 

A tak stejně zjišťuju že bakalář nebakalář, pořád jsem stejný průměr, plat mám stejný, práci pořádně nestihám, o nějakém vyšším společenském postavení ve firmě nemůže být ani řeč, stereotypu učení jsem si užila víc než dost, takže vlastně jediné, co mi z mých ideálů zbylo, je kopec známých a pár přátelství s několika bezvadnýma lidičkama. Takže vlastně mohu hrdě prohlásit, že to celé stálo za to. Děkuji přátelé.

 

Vaše Bc. Š. B.

 

 


Novinky

Finanční řízení a podmínky rozhodování podniku (Dobrovolná)

07.06.2010 21:34
Studijní předmět: Finanční management II. Téma: Finanční řízení a podmínky rozhodování podniku       Úvod Finanční rozhodování je základem a neoddělitelnou součástí finančního managementu. Zabývá se pohybem peněz a podnikového kapitálu, který je...

—————

Úver a leasing (Rácová)

04.06.2010 14:39
Studijní předmět: Finanční management II. Téma: Úver a leasing       Úvod V dnešnej dobe sa na nás takmer z kaţdej strany sypú slová ako úver a leasing. Počuť ich prakticky denne, od našich známych či z iných rozhovorov. V súčasnej krízovo-pokrízovej...

—————

Investiční rozhodování (Bajzíková)

04.06.2010 13:52
Studijní předmět: Finanční management II. Téma: Investiční rozhodování       Úvod Jedním z nejdůležitějších manažerských rozhodnutí je rozhodování o investicích. Na investice bývá vynakládáno velké množství finančních prostředků, od nichž si firma slibuje,...

—————

Informace pro návštěvníky/spolužáky

22.12.2008 12:08
Milí návštěvníci - spolužáci, budu se snažit po každé přednášce co možná nejdříve aktualizovat tento web. Přidávat budu jak zápisky z přednášek, tak již schválené zápočtové práce. Stránky můžete pravidelně navštěvovat, abyste se dozvěděli o důležitých novinkách. Pro automatickou distribuci článků...

—————